Hopp til innholdet
Blogg
Hverdag

Arbeidsdager og helligdager i 2026: dager, timer, ferie og ukenumre

2026 har 253 arbeidsdager og 53 uker. Her er alle røde dager med ukenummer, arbeidsdager og timer per måned, og hva ferien koster i feriedager.

Arbeidsdager og helligdager i 2026: dager, timer, ferie og ukenumre

Det er 253 arbeidsdager i 2026. Året har 365 dager, 104 lørdager og søndager, og 8 helligdager som faller på en hverdag. Med 7,5 timer per dag blir det 1 897,5 arbeidstimer før ferie, og 1 710 timer etter 25 feriedager.

Under finner du alle helligdagene i 2026 med dato og ukenummer, arbeidsdager per måned for 2026 og 2027, og hvor mange feriedager påske, sommer og jul koster.

Helligdager og røde dager i 2026

Norge har 12 lovbestemte helligdager og høytidsdager. I 2026 faller 8 av dem på en hverdag og gir fri for de fleste.

DagDatoUkedagUke
1. nyttårsdag1. januartorsdag1
Skjærtorsdag2. apriltorsdag14
Langfredag3. aprilfredag14
1. påskedag5. aprilsøndag14
2. påskedag6. aprilmandag15
1. mai1. maifredag18
Kristi himmelfartsdag14. maitorsdag20
17. mai17. maisøndag20
1. pinsedag24. maisøndag21
2. pinsedag25. maimandag22
1. juledag25. desemberfredag52
2. juledag26. desemberlørdag52

1. mai og 17. mai er offentlige høytidsdager etter en egen lov, og regnes som røde dager på linje med helligdagene. I 2026 faller 17. mai på en søndag og 2. juledag på en lørdag, så de gir ingen ekstra fridag.

Julaften og nyttårsaften

Julaften og nyttårsaften er ikke helligdager etter loven. I 2026 faller begge på en torsdag, og de telles som vanlige arbeidsdager. Mange har likevel fri fra klokka 12 eller hele dagen etter tariffavtale eller lokal praksis, og det samme gjelder onsdag før skjærtorsdag. Har du fri disse dagene, trekker du dem fra selv.

KalkulatorArbeidsdagerDet er 253 arbeidsdager i 2026.
Regn ut nå

Arbeidsdager per måned i 2026 og 2027

Antall arbeidsdager i en måned varierer fra 18 til 23 i 2026. April og mai har færrest, fordi påsken, 1. mai, Kristi himmelfart og pinsen havner der. Timene gjelder 7,5 timer per dag.

MånedArbeidsdager 2026Timer 2026Arbeidsdager 2027
Januar21157,520
Februar2015020
Mars2216520
April19142,522
Mai1813519
Juni2216522
Juli23172,522
August21157,522
September2216522
Oktober2216521
November21157,522
Desember2216523
Hele året2531 897,5255

I 2027 kommer påsken i mars, så mars får færre arbeidsdager og april flere. Antall arbeidsdager i måneden avgjør hvor mange timer en timelønnet jobber, og mange bruker det når de regner ut lønn og normalarbeidstid. Les mer om å regne fra timelønn til månedslønn og årslønn.

Hvorfor antallet varierer fra år til år

Et år har 260–262 hverdager, avhengig av hvilken ukedag året starter på og om det er skuddår. Det som avgjør mest, er hvor mange helligdager som havner på en hverdag.

ÅrArbeidsdagerHelligdager på hverdagerTimer med 7,5 t per dag
202525291 890
202625381 897,5
202725561 912,5
202825191 882,5

2027 får hele 255 arbeidsdager. 1. mai er en lørdag, 17. mai og 2. pinsedag faller på samme mandag, og 1. og 2. juledag havner i helgen. Skuddåret 2028 har 366 dager, men bare 251 arbeidsdager, fordi 9 helligdager faller på hverdager.

Røde dager i 2027

  • 1. nyttårsdag: fredag 1. januar.
  • Påske: skjærtorsdag 25. mars, langfredag 26. mars, 1. påskedag 28. mars og 2. påskedag 29. mars.
  • Mai: 1. mai er en lørdag, Kristi himmelfartsdag torsdag 6. mai, 1. pinsedag søndag 16. mai, og 17. mai og 2. pinsedag mandag 17. mai.
  • Jul: 1. juledag lørdag 25. desember og 2. juledag søndag 26. desember.

Timene i tabellen er før ferie. Med 25 feriedager har du 228 arbeidsdager og 1 710 timer i 2026. Regn ut ditt eget tall med arbeidstimer i året.

Ferie: hvor mange feriedager koster det?

Ferieloven gir alle arbeidstakere 25 virkedager ferie, som er 4 uker og 1 dag. Virkedager er alle dager unntatt søndager og helligdager, så lørdagene teller med. Har du 5 ukers ferie etter tariff- eller arbeidsavtale, teller de fleste arbeidsgivere i arbeidsdager: 25 dager fra mandag til fredag. Helligdager i ferien koster ingen feriedager. Hvor mye du får utbetalt, kan du lese om i artikkelen om feriepenger 2026.

FerieDager friKoster i arbeidsdagerKoster i virkedager
Uke 28–30, 12. juli – 1. august 2027211518
Jul, 21. desember 2026 – 3. januar 20271489
Påske, 22.–29. mars 2027834
Kristi himmelfart, 6.–9. mai 2027412

Juleferien 2026 er et godt eksempel på hvordan helligdagene hjelper: 1. juledag og 1. nyttårsdag faller på fredager og 2. juledag på en lørdag, så to uker fri koster 8 arbeidsdager, så lenge julaften og nyttårsaften regnes som arbeidsdager. I påsken 2027 får du 8 dager fri for 3 arbeidsdager. Planlegg ferien med feriedagerkalkulatoren.

KalkulatorFeriedagerTell hvor mange feriedager en ferie koster, i arbeidsdager og virkedager etter ferieloven, og se hvor mange du har igjen med 4 uker + 1 dag eller 5 uker.
Regn ut nå

Ukenumre i 2026

Norge bruker ukenummer etter standarden ISO 8601. Uka starter på mandag, og uke 1 er uka som inneholder årets første torsdag. 2026 begynte på en torsdag og har derfor 53 uker. Uke 53 går fra mandag 28. desember 2026 til søndag 3. januar 2027.

  • Uke 1: 29. desember 2025 – 4. januar 2026.
  • Uke 8 og 9: 16. februar – 1. mars. Vinterferien er i uke 8 eller 9, avhengig av hvor du bor.
  • Uke 14: 30. mars – 5. april, påskeuka.
  • Uke 28–30: 6.–26. juli, ukene mange velger til sommerferie.
  • Uke 40 og 41: 28. september – 11. oktober. Høstferien er i en av disse ukene de fleste steder.
  • Uke 52: 21.–27. desember, med julaften torsdag 24. desember.

Sjekk alltid skoleruta i kommunen din for de nøyaktige feriedatoene. Med ukenummer-kalkulatoren finner du uka for en hvilken som helst dato, og hvilke datoer en uke går fra og til. Vil du se hele året med ukenumre og røde dager, finner du en oversiktlig kalender på kalendernorge.no.

Regn med datoer og frister

Leveringstid, saksbehandlingstid og frister oppgis ofte i arbeidsdager. Fra mandag 12. oktober til julaften 24. desember 2026 er det 73 dager, altså 10 uker og 3 dager. Av disse er 53 arbeidsdager. Fra 12. oktober til og med nyttårsaften er det 58 arbeidsdager igjen av året, når julaften og nyttårsaften regnes med.

Med dager mellom datoer teller du både kalenderdager og arbeidsdager mellom to datoer, og med dato pluss dager finner du datoen et visst antall dager fram i tid.

Kort oppsummert

  • 2026 har 253 arbeidsdager og 1 897,5 arbeidstimer med 7,5 timer per dag.
  • 8 helligdager faller på hverdager. 17. mai er en søndag og 2. juledag en lørdag.
  • Mai har færrest arbeidsdager (18), juli flest (23).
  • Julaften og nyttårsaften er arbeidsdager etter loven, men mange har fri etter avtale.
  • 2026 har 53 uker. 2027 har 255 arbeidsdager og 52 uker.

Spørsmål og svar

Hvor mange arbeidsdager er det i 2027?

2027 har 255 arbeidsdager. 1. mai er en lørdag, 17. mai og 2. pinsedag faller på samme mandag, og jula havner i helgen.

Er julaften en arbeidsdag?

Ja, etter loven er julaften en vanlig arbeidsdag når den faller på en hverdag. Mange har likevel fri hele eller deler av dagen etter tariffavtale eller lokal praksis.

Hvor mange uker har 2026?

2026 har 53 uker, fordi året begynte på en torsdag. Uke 53 går fra 28. desember 2026 til 3. januar 2027.

Hvor mange arbeidstimer er det i 2026?

Med 7,5 timer per dag er det 1 897,5 timer før ferie. Trekker du fra 25 feriedager, blir det 1 710 timer.

Hvilke røde dager er det i mai 2026?

1. mai (fredag), Kristi himmelfartsdag 14. mai (torsdag), 17. mai (søndag) og pinsen 24. og 25. mai. Mai har derfor bare 18 arbeidsdager.